Konfesjonał akademicki

konfesjonal1

Są sprawy których sami nie rozwiążemy.

Są ciężary, których sami nie udźwigniemy.

Są przeszkody, których sami nie pokonamy.

Są grzechy, z którymi dalej już nie pójdziemy.

Konfesjonał akademicki

poniedziałki i piątki od 17:30

Kontakt

Kontakt w sprawach duszpasterskich:
Ks Arkadiusz Witkowski

 


DA Laboratorium Wiary

przy parafii Miłosierdzia Bożego

Sosnowiec ul. Jagiellońska 2

Jesteś tutaj:
Start > Czytelnia > Artykuły > Słuchać i śpiewać GOSPEL!
Słuchać i śpiewać GOSPEL!
23 maja 2011

Gospel to rodzaj muzyki chrześcijańskiej, który powstał w XIX wieku,  pośród czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Sama nazwa tej muzyki pochodzi od słów God i spel, co w połączeniu oznacza Słowo Boże. Gospel od innych nurtów muzyki chrześcijańskiej różni przede wszystkim jej pozytywny i radosny wymiar. Daleko jej do chorałów gregoriańskich czy pieśni śpiewanych w tradycyjnych europejskich kościołach. Ta muzyka jest przede wszystkim bardzo żywa i dynamiczna. Nierzadko towarzyszy jej taniec i mnóstwo dobrych emocji. Gospel jest muzyką, która niewątpliwie bardzo szybko się rozprzestrzenia i ciągle zyskuje sobie zwolenników. W końcu nic dziwnego, taki dynamiczny, radosny śpiew powoduje, że człowiek aż chce się przyłączyć, by stało mu się tak lekko na duszy jak tym, co już śpiewają ;)

 

 

Przyjrzyjmy się bliżej twórcom tego nurtu...

W XIX wieku, gdy rodziła się ta muzyka sytuacja czarnoskórej ludności nie była najlepsza. Ciągle byli ludźmi drugiej kategorii, świetnie nadawali się do służby, pracy na polu czy ciężkich robót, ale nie byli dość dobrzy, by stać się obywatelami równymi białym. Zresztą jeszcze długo miało tak pozostać. Mimo tego, że czarnoskórzy Amerykanie codziennie doznawali wiele upokorzeń i krzywd, udało im się w stworzyć coś tak fantastycznie pozytywnego. Patrząc na to z perspektywy ludzi uciemiężonych i walczących o normalne życie, wydaje się to wręcz niewiarygodne. Niewiarygodne, ale i godne najwyższego podziwu. Dobrze, że byli oni na tyle otwarci, że zechcieli się podzielić tą swoją, nową i być może lepszą wersją muzyki chrześcijańskiej. Bo nie każde środowisko, zwłaszcza doświadczające cierpienia, jest chętne dzielić się swoim dorobkiem.

 

Dziś muzykę Gospel może tworzyć każdy z nas. Jeśli tylko czuje, że rozpiera go miłość, jeśli tylko chce ją wyzwolić ? może zacząć śpiewać Gospel. To piękna muzyka, bo tworzona ze szczerego serca, przepełnionego miłością. Muzyka Gospel jest niezwykle pozytywna, ci, którzy już ją poznali, zwykle chcą więcej. Oznacza to najczęściej potrzebę śpiewania w chórze. Jest to możliwe, bowiem w Polsce istnieje wiele chórów, które chwalą Pana w taki właśnie radosny sposób. Mają one również swoje strony internetowe, dlatego łatwo znaleźć o nich więcej informacji. Powstały także specjalne serwisy poświęcone muzyce Gospel, gdzie można dowiedzieć się np., kiedy i gdzie odbędzie się najbliższy koncert, festiwal czy warsztaty...

Co roku w wielu miastach Polski organizowane są Warsztaty Muzyki Gospel, na których każdy zainteresowany może nauczyć się śpiewać tego rodzaju muzykę. Nie wymagane jest żadne doświadczenie, liczy się tylko chęć śpiewania Panu i zaangażowanie :) Podczas dwudniowych zajęć uczestnicy uczą się ok. 10 utworów, pod okiem doświadczonych instruktorów, którzy muzyką Gospel zajmują się na co dzień. Warsztaty kończą się koncertem finałowym, na którym chór warsztatowy prezentuje efekty swojej pracy. Koncerty te są zwykle bardzo emocjonujące ;) Praktycznie każdy, kto decyduje się na wzięcie udziału w Warsztatach Gospel, wraca przy następnej okazji, bo przeżycia związane z takim zajęciami i nabyte umiejętności są bardzo cenne.  Czasem warto później porozmawiać z proboszczem parafii o stworzeniu małego chórku gospel. Oczywiście nie jest to zadanie łatwe, ciężko też przekonać do tego wiernych, ale próbować zawsze można ;)

Muzyka Gospel powstała po to, by głosić ludziom Ewangelię, czyli Dobrą Nowinę o zbawieniu. Te radosne śpiewy, tańce i rytmiczne klaskanie, jest, więc niczym innym jak dziękowaniem za dar zbawienia. Kto modlitwę śpiewa, ten dwa razy się modli ? a przecież takie gospelowe śpiewanie to wspaniała modlitwa. Być może brzmi to górnolotnie i patetycznie, ale o to właśnie chodzi. Jeżeli Afroamerykanie, mimo swojego trudnego położenia, mieli, za co dziękować i byli w stanie stworzyć z wdzięczności coś tak fantastycznego, jak Gospel warto się może trochę zastanowić nad własną duchowością. Może tradycyjna modlitwa nie daje nam satysfakcji, może nawet mieścimy się kategorii: wierzący niepraktykujący. Jednak to wcale nie przeszkadza w poszukiwaniach swojego miejsca w wierze chrześcijańskiej. Może właśnie gospel jest tym sposobem wyrazu i modlitwy, którego oczekujemy. A może to tylko przystanek w dalszych poszukiwaniach? Warto spróbować i przekonać się osobiście :)

 

Katarzyna Lewandowaska{jcomments on}