Konfesjonał akademicki

konfesjonal1

Są sprawy których sami nie rozwiążemy.

Są ciężary, których sami nie udźwigniemy.

Są przeszkody, których sami nie pokonamy.

Są grzechy, z którymi dalej już nie pójdziemy.

Konfesjonał akademicki

Środa od 18:00

Kontakt

Kontakt w sprawach duszpasterskich:
ks. Sławomir Woźniak

 


DA Laboratorium Wiary

przy parafii Miłosierdzia Bożego

Sosnowiec ul. Jagiellońska 2

Jesteś tutaj:
Wilno
Nowości - Galerie zdjęć
26 maja 2011

Podróżowanie to coś więcej niż zmiana miejsca pobytu.

W dniach 5-8 maja br. wybraliśmy się na Wschód do Wilna

Od razu za granicą zmiana nawierzchni - Litwa wita:]

Mieszkaliśmy w Domu Sióstr Jezusa Miłosiernego w tym samym domu, w którym przed wieloma laty mieszkała siostra Faustyna Kowalska oraz Bł. ks. Maciej Sopoćko-spowiednik i kierownik duchowy s. Faustyny. To na jego polecenie napisała DZIENNICZEK.

 

W tym domu został namalowany według wskazówek s.Faustyny pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego!

"Namalowanie obrazu Jezusa Miłosiernego, wystawienie go do publicznej czci, upowszechnienie koronki do Miłosierdzia Bożego, podjęcie wstępnych zabiegów o ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego oraz powołanie nowego Zgromadzenia zakonnego - dokonało się w Wilnie dzięki staraniom ks. Michała Sopoćki. Od tego czasu wspólne dzieła, okupione modlitwą i cierpieniem, promieniują na cały świat"

 

Po przyjeździe i serdecznym przyjęciu przez siostry pierwsze swoje kroki skierowaliśmy do Tej "co w Ostrej świeci Bramie", do Matki Boskiej Ostrobramskiej. Ta jedyna brama spośród dziewięciu ocalała, a w niej Obraz słynący cudami. Każdy pielgrzym kieruje swe kroki do Pani Ostrobramskiej, aby powierzyć Jej swe smutki, troski. Dziękować prosić.

Spacerując po starówce wąskimi krętymi uliczkami podziwialiśmy mnóstwo zabytków.

W Wilnie aż roi się od starych świątyń, zaułków, urokliwych uliczek i innych ciekawych miejsc.

Spośród odwiedzonych miejsc przybliżę kilka:

Cerkiew św. Ducha- cerkiew prawosławna w kompleksie budynków monasteru pod tym samym wezwaniem w obrębie wileńskiego Starego Miasta na ulicy Aušros Vart, w pobliżu Ostrej Bramy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego- słynie z nawiedzanego licznie przez pielgrzymów obrazu Jezusa Miłosiernego głoszącego światu przesłanie o Miłosierdziu Bożym, na nowo odkryte przez Jana Pawła II. Od Wielkanocy do Niedzieli Miłosierdzia Bożego w wileńskim sanktuarium organizowany jest Tydzień Miłosierdzia. W Kościele przed jego zamknięciem przez sowieckie władze pracował ks. Michał Sopoćko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kościół św. Franciszka i Bernarda- wybudowany w w stylu gotyckim w latach 1469-1500 dla zakonu bernardynów; później wielokrotnie przebudowywany. Obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych gotyckich kościołów w stolicy Litwy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ratusz -miejsce premiery "Halki" Moniuszki

 

 

 

 

 

 

 

 

Były Klasztor Bazylianów- w którego murach mieści się uwieczniona w III części "Dziadów" cela Konrada

 

 

 

 

 

 

 


Pałac Prezydencki - budynek pamięta wiek XIV, gdy zbudowano tu Pałac Biskupi. W renesansie pałac wielokrotnie przebudowywano i wzbogacono o przepiękne ogrody. W XVIII wieku pałac dwukrotnie płonął (1737, 1738), po czym, pod kierownictwem architekta Wawrzyńca Gucewicza, został przebudowany w stylu klasycystycznym.

 

 

 

 

 

 

 

Bazylika Archikatedralna- aktualnie najważniejsza katolicka świątynia na Litwie. Pierwsza, wybudowana z fundacji Władysława Jagiełły w 1399 katedra, wkrótce spłonęła. Niedługo potem, w 1419 roku na tym samym miejscu stanęła nowa budowla. W tej odbudowanej świątyni pochowani zostali książę Witold, król Kazimierz Jagiellończyk i jego syn ? św. Kazimierz Jagiellończyk. W 1547 r. w Kaplicy Królewskiej miał miejsce potajemny ślub Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny (później w katedrze pochowanej). W 1610 r. nastąpił katastrofalny pożar, który poważnie zniszczył katedrę. Na placu katedralnym znajduje się dzwonnica oraz pomnik Giedymina.

 

 

 

 

Góra Zamkowa zwana również Górą Giedymina- rozciąga się z niej fantastyczna panorama Wilna.

 

 

 

 

 

 

 

 

Baszta Giedymina wzniesiona w 1409 roku, za panowania księcia Witolda, jedyna zachowana baszta górnego zamku w Wilnie. Dawniej była jedną z trzech wież wileńskiego zamku

 

 

 

 

 

 

 

 

Kościół pw. Św Anny- jedna z niewielu budowli gotyckich w Wilnie, w sąsiedztwie świątyni pomnik Adama Mickiewicza, (wieszcz oparty o przeciętą w połowie kolumnę; ma ona symbolizować Polskę i Litwę, kraje bliskie sercu poety)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Góra Trzech Krzyży-, na której wzniesiono trzy białe krzyże upamiętniające męczeńską śmierć trzech franciszkanów, straconych za wiarę. Ze wzniesienia roztacza się przepiękny widok na miasto

 

 

 

 

 

 

 

 

Cmentarz na Rossie- zespół cmentarny w dzielnicy Rossa, na którym spoczywa 164 Polskich żołnierzy poległych w walkach o Wilno, wybitne osobistości Wilna oraz Matka i Serce Syna, czyli grób Marii Piłsudskiej wraz z sercem Marszałka Józefa Piłsudskiego;

 

 

 

 

 

 

Zwiedziliśmy także dawną stolicę Litwy - miasto Trokai (pol. Troki), gdzie na wyspie jeziora Galwe leży malowniczy średniowieczny  zamek gotycki, zbudowany przez księcia Witolda, zniszczony w 1655 przez wojska moskiewskie, odrestaurowany a raczej odbudowany w XX. Miejsce zachwyca swą historią i pięknem krajobrazu.

 

 

 

 

 

 

I tak można by było dalej błądzić wspomnieniami przez zaułki, uliczki, kościoły, - wspomnieniami minionych dni, które były?, niepowtarzalne!

Opracowanie:

anna.w

Zdjęcia:

Ks. Andrzej, anna.w

Bibliografia:

http://www.rossa.lt/rossa/dzieje

http://www.faustyna.eu/index.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilno

Miasta Marzeń Wilno