Konfesjonał akademicki

konfesjonal1

Są sprawy których sami nie rozwiążemy.

Są ciężary, których sami nie udźwigniemy.

Są przeszkody, których sami nie pokonamy.

Są grzechy, z którymi dalej już nie pójdziemy.

Konfesjonał akademicki

Środa od 18:00

Kontakt

Kontakt w sprawach duszpasterskich:
ks. Sławomir Woźniak

 


DA Laboratorium Wiary

przy parafii Miłosierdzia Bożego

Sosnowiec ul. Jagiellońska 2

Jesteś tutaj:
Start > Studnia Jakubowa > Przyjaźń Boża
Przyjaźń Boża
Nowości - Studnia Jakubowa

Z Traktatu św. Ireneusza, biskupa, Przeciw herezjom*

Nasz Pan, Słowo Boże, najpierw uczynił ludzi sługami Boga, a następnie wyzwolił tych, którzy byli Mu poddani. Sam powiedział o tym swoim uczniom:

„Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego”.

Przyjaźń Boga obdarza bowiem nieśmiertelnością tych, którzy Mu są wierni.

Na początku Bóg stworzył Adama nie dlatego, że go potrzebował, lecz aby mieć kogoś, kogo by mógł obsypać swoimi darami. Słowo bowiem wielbiło swego Ojca nie tylko przed stworzeniem Adama, ale jeszcze zanim zaistniało wszelkie stworzenie, Słowo było w Ojcu i wielbiło swego Ojca; Ojciec zaś otaczał Je chwałą, jak mówi o tym sam Zbawiciel: „Ojcze, otocz mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał”.

Bóg nie potrzebował naszej służby również wtedy, kiedy nam rozkazywał pójść za Synem, lecz uczynił to, by dać nam zbawienie. Pójść bowiem za Zbawcą znaczy mieć udział w zbawieniu, tak jak iść za światłem znaczy być w świetle. Ci, którzy są w świetle, nie dają mu jego światłości, lecz sami są oświeceni i skąpani w jego blasku. Niczego do tego światła nie dodają, ale z niego korzystają i pozostają w zasięgu jego promieni.

Tak jest ze służeniem Bogu: niczego ono Bogu nie dodaje, gdyż On nie potrzebuje ludzkiej służby. Natomiast tym, którzy Mu służą i za Nim idą, Bóg daje życie, nieśmiertelność i wieczną chwałę właśnie ze względu na tę służbę i pójście za Nim. Ale oni niczego Mu od siebie nie dodają, gdyż On jest bogaty i zasobny, i niczego Mu nie brakuje.

Jeżeli zaś Bóg wyczekuje tej służby od ludzi, to dlatego, że jest dobry i łaskawy, i dobrze czyni tym, którzy trwają w Jego służbie. Tak więc Bóg niczego nie potrzebuje, ale człowiek potrzebuje wspólnoty z Bogiem.

Chwałą zaś człowieka jest trwać wiernie w służbie Boga. Dlatego Pan powiedział uczniom: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem”. Chce On przez to powiedzieć, że nie oni dodają Mu chwały przez to, że za Nim idą, ale wprost przeciwnie, to On ich otacza chwałą za to, że idą za Synem Bożym. I mówi Pan jeszcze: „Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli moją chwałę”.

 ________

* księga 4, 13, 4 – 14, 1.

 

Tekst udostępniony dzięki uprzejmości serwisu

Internetowa Liturgia Godzin

 

Aby codziennie wieczorem otrzymywać każdą część „Wielkopostnych medytacji on-line” na swoją skrzynkę mailową, zapraszamy do zapisania się na listę mailingową serwisu PSPO. Całość operacji jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę:

Listy mailingowej serwisu PS-PO

W górnym okienku trzeba wpisać swój adres mailowy, poniżej kod zabezpieczający (ciąg liter, które się pojawią). Na koniec należy nacisnąć przycisk „Confirm”. Wówczas na Waszą skrzynkę mailową zostanie przesłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym, który należy otworzyć.

Po zakończeniu kursu będzie można zrezygnować z otrzymywania maili lub też pozostać na liście (wypisania z listy można będzie dokonać zawsze, klikając na samym dole emaila w link unsuscribe now).{jcomments on}

Zdjęcie: Obraz Michelangelo Buonarroti „Stworzenie Adama