Konfesjonał akademicki

konfesjonal1

Są sprawy których sami nie rozwiążemy.

Są ciężary, których sami nie udźwigniemy.

Są przeszkody, których sami nie pokonamy.

Są grzechy, z którymi dalej już nie pójdziemy.

Konfesjonał akademicki

Środa od 18:00

Kontakt

Kontakt w sprawach duszpasterskich:
ks. Sławomir Woźniak

 


DA Laboratorium Wiary

przy parafii Miłosierdzia Bożego

Sosnowiec ul. Jagiellońska 2

Jesteś tutaj:
Start > Czytelnia > Artykuły > Święty Mikołaj
Święty Mikołaj
Czytelnia - Artykuły
05 grudnia 2013

altMikołaj urodził się w Grecji ok. 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także uczuleniem na niedolę bliźnich.

Swoim znacznym majątkiem, chętnie dzielił się z potrzebującymi. Tak np. ułatwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze.

Wybrany na biskupa miasta Miry podbił serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. - Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców Miry na karę śmierci, za wykroczenie nieproporcjonalne do aż tak surowego wyroku, św. Mikołaj udał się do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych ułaskawienie. Święty Mikołaj uczestniczył także w pierwszym soborze powszechnym w Nicei, na którym potępione zostały przez biskupów błędy Ariusza.

Po długich latach rządów Mikołaj zmarł 6 grudnia. Jego ciało zostało pochowane w Mirze, natomiast w roku 1087 przewieziono je do włoskiego miasta Bari. 29 września 1089 roku uroczyście poświęcił jego grobowiec w bazylice wystawionej ku jego czci papież bł. Urban II.

W Polsce kult św. Mikołaja był kiedyś bardzo popularny. Jeszcze dzisiaj pod jego wezwaniem jest aż ponad 300 kościołów.

W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub greckiego. Jego atrybutami są m.in.: anioł, chleb, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, pastorał, księga, kotwica, sakiewka z pieniędzmi, okręt, worek prezentów. {jcomments on}